Marile Premii PROMETHEVS

Sunt acordate de Fundatia ANONIMUL, incepand cu anul 2002, unor artisti romani, pentru urmatoarele domenii: literatura, muzica, arte vizuale si artele spectacolului.

Se acorda cinci premii:

  • Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Omnia, pentru intreaga cariera - in valoare de 1 miliard ROL (100.000 RON) si trofeul
  • Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Prima, pentru debut - in valoare de 100 milioane ROL (10.000 RON) si trofeul
  • Finalist al Marelui Premiu Prometheus, pentru Opera Omnia - trei premii in valoare de 100 milioane ROL (10.000 RON) fiecare (incepand cu editia 2008)

Procedura de jurizare:

Incepand cu anul 2007, procedura de jurizare se modifica dupa cum urmeaza:

  • Fundatia ANONIMUL numeste presedintele juriului pentru o perioada de sase ani.
  • Membrii juriului, in numar de patru, cate unul pentru fiecare domeniu, sunt alesi de presedinte si au un mandat de trei ani.
  • O persoana poate face parte din nou din juriu, dupa o perioada de trei ani.
  • Membrii juriului pot candida pentru Marele Premiu dupa doi ani de la momentul in care nu mai detin aceasta functie.
  • Casigatorii nu mai pot fi nominalizati niciodata si nici nu pot face parte din juriu in anul urmator.
  • Nominalizatii care nu castiga Marele Premiu pot fi nominalizati dupa doi ani.
  • Membrii juriului fac cate trei propuneri pentru fiecare
    sectiune (Opera Prima, respectiv Opera Omnia) pentru domeniul pe care il reprezinta (consultand in prealabil si propunerile care au venit de la public pe site-ul Fundatiei ANONIMUL).
  • Hotararile juriului se iau prin majoritate simpla si vot
    secret, in seara decernarii premiilor. Festivitatea are loc la Clubul PROMETHEVS (P-ta Natiunile Unite nr. 3-5, sector 4 - tel. 336 66 38 sau 336 66 78).
  • In caz de balotaj, votul presedintelui este decisiv.
Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu



Literatura Nicolae Manolescu



Muzica Stefan Niculescu



Arte vizuale Marcel Chirnoaga



Artele spectacolului Ion Cojar 







Nominalizati Opera Prima



Literatura

Literatura
  • Ana Stanca Tabarasi
  • Muzica
  • Dan Dediu


  • Daniel Cristea Enache

  • Liviu Danceanu


  • Ovidiu Verdes

  • Doina Rotaru






  • Arte vizuale
  • Cristian Tarba
  • Artele spectacolului
  • Marius Florea Vizante


  • Dan Istrate

  • Marius Rizea


  • Ionel Istoc

  • Radu Mircea Apostol





  • Nominalizati
    Opera Omnia




    Literatura

  • Stefan Augustin Doinas
  • Muzica
  • Aurel Stroie


  • Augustin Buzura

  • Tiberiu Olah


  • Geo Dumitrescu

  • Pascal Bentoiu






  • Arte vizuale
  • Ovidiu Maitec
  • Artele spectacolului
  • Liviu Ciulei


  • Lena Constante

  • Valeriu Moisescu


  • Dan Hatmanu

  • Radu Penciulescu





  • Finalisti
    Opera Prima Opera Omnia

    Literatura Ana Stanca Tabarasi Augustin Buzura

    Muzica Dan Dediu Aurel Stroie

    Arte vizuale Cristian Tarba Lena Constante

    Artele spectacolului Radu Mircea Apostol Liviu Ciulei

    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Prima: Dan Dediu - muzica
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Omnia: Liviu Ciulei - artele spectacolului

    Galerie Foto
    Extrase de presa
    Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu    
      Literatura Dan C. Mihailescu    
      Muzica Elena Zottoviceanu    
      Arte vizuale Sorin Ilfoveanu    
      Artele spectacolului Sorin Marin    
             
             
    Nominalizati

    Opera Prima

     

         
      Literatura
  • Constantin Popescu
  • Cecilia Stefanescu
  • Marius Chivu
  • Muzica
  • Daniel Goiti
  • Irinel Anghel
  • Eugen Tichindeleanu
  •   Arte vizuale
  • Alexandru Radvan
  • Bogdan Vladuta
  • Costin Ionita
  • Artele spectacolului
  • Cristian Mungiu
  • Ana Margineanu
  • Ioana Calota
  • Nominalizati

    Opera Omnia

     

         
      Literatura
  • Monica Lovinescu
  • Nicolae Breban
  • Alexandru Georgescu
  • Muzica
  • Valentin Gheorghiu
  • Octavian Lazar Cosma
  • Marin Constantin
  •   Arte vizuale
  • Vasile Gorduz si Silvia Radu
  • Stefan Caltia
  • Mircea Spataru
  • Artele spectacolului
  • Gheorghe Dinica
  • Marin Moraru
  • Andrei Blaier
  •          
    Finalisti   Opera Prima

    Opera Omnia

     
      Literatura Constantin Popescu Monica Lovinescu  
      Muzica Irinel Anghel Marin Constantin  
      Arte vizuale Alexandru Radvan Vasile Gorduz si Silvia Radu  
      Artele spectacolului Cristian Mungiu Gheorghe Dinica
    Marele Premiu Prometheus pentru Opera Prima: Cristian Mungiu - artele spectacolului
    Marele Premiu Prometheus pentru Opera Omnia: Vasile Gorduz si Silvia Radu - arte vizuale

    Galerie Foto
    Extrase de presa
    Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu



    Literatura Dan C. Mihailescu



    Muzica Elena Zottoviceanu



    Arte vizuale Sorin Ilfoveanu



    Artele spectacolului Sorin Marin







    Nominalizati Opera Prima



    Literatura
  • Carmen Andras
  • Muzica
  • Romanian Piano Trio:
    Alexandru Tomescu,
    Horia Mihail,
    Razvan Suma


  • Ioana Baetica

  • Olga Bianca Manescu


  • Oana Catalina Ninu

  • Valentina Sandu Dediu





  • Arte vizuale
  • Ciprian Paleologu
  • Artele spectacolului
  • Radu Afrim


  • Tudor Patrascu

  • Szalma Hajnalka


  • Ionel Istoc

  • Razvan Oprea





  • Nominalizati
    Opera Omnia



    Literatura
  • Liviu Ciocarlie
  • Muzica
  • Iosif Conta


  • Nicolae Manolescu

  • Stefan Niculescu


  • Sorin Marculescu

  • Aurel Stroe





  • Arte vizuale
  • Florin Ciubotaru
  • Artele spectacolului
  • Coca Bloos


  • Sorin Dumitrescu

  • Alexandru Tocilescu


  • Paul Vasilescu

  • Bogdan Zsolt





  • Finalisti Opera Prima Opera Omnia

    Literatura Ioana Baetica
    Nicolae Manolescu

    Muzica Romanian Piano Trio:
    Alexandru Tomescu,
    Horia Mihail,
    Razvan Suma

    Iosif Conta

    Arte vizuale Ciprian Paleologu
    Sorin Dumitrescu

    Artele spectacolului Radu Afrim
    Coca Bloos
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Prima: Radu Afrim
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Omnia: Nicolae Manolescu

    Galerie Foto
    Extrase de presa
    Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu


    Literatura Mircea Martin


    Muzica Ada Brumaru


    Arte vizuale Mihai Oroveanu


    Artele spectacolului Marina Constantinescu






    Nominalizati Opera Prima



    Literatura
  • Ionut Chiva
  • Muzica
  • Cristian Bence Muk


  • Stefania Mihalache

  • Laura Buruiana


  • Livia Rosca

  • Diana Rotaru






  • Arte vizuale
  • Dumitru Gorzo
  • Artele spectacolului
  • Geanina Carbunaru


  • Florin Tudor si Mona Vatamanu

  • Imola Kezdi


  • Matei Dumitrescu

  • Cornel Porumboiu





  • Nominalizati
    Opera Omnia



    Literatura
  • Ana Blandiana
  • Muzica
  • Aurelian Octav Popa


  • Mircea Ivanescu

  • Cornel Taranu


  • Constantin Toiu

  • Quartetul VOCES: Bujor Prelipcean,
    Anton Diaconu,
    Constantin Stanciu,
    Dan Prelipcean






  • Arte vizuale
  • Gheorghe Anghel
  • Artele spectacolului
  • Paul Bortnovski

  • Geta Bratescu

  • Lucian Pintilie

  • Roman Cotosman

  • Miriam Raducanu





  • Finalisti Opera Prima Opera Omnia

    Literatura Ionut Chiva Constantin Toiu

    Muzica Diana Rotaru Aurelian Octav Popa

    Arte vizuale Florin Tudor si Mona Vatamanu Geta Bratescu

    Artele spectacolului Imola Kezdi Paul Bortnovski
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Prima: Diana Rotaru - muzica
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Omnia: Paul Bortnovski - artele spectacolului

    Galerie Foto
    Extrase de presa
    Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu


    Literatura Mircea Martin


    Muzica Ada Brumaru


    Arte vizuale Mihai Oroveanu


    Artele spectacolului Marina Constantinescu






    Nominalizati Opera Prima



    Literatura
  • Valeriu Gherghel
  • Muzica
  • Cristian Lolea


  • Catalin Ghita

  • Ciprian Pop


  • T.S. Khasis

  • Tiberiu Soare






  • Arte vizuale
  • David Istvan
  • Artele spectacolului
  • Ioana Barbu


  • Mihai Nadolu

  • Ana Margineanu


  • Alina Popa

  • Cristian Nemescu





  • Nominalizati
    Opera Omnia



    Literatura
  • Nicolae Breban
  • Muzica
  • Ludovic Bacs


  • Gheorghe Grigurcu

  • Stefan Niculescu


  • Ileana Malancioiu

  • Aurel Stroe






  • Arte vizuale
  • Ovidiu Maitec
  • Artele spectacolului
  • Gelu Barbu

  • Ion Salisteanu

  • Radu Penciulescu

  • Vladimir Zamfirescu

  • Helmut Sturmer





  • Finalisti Opera Prima Opera Omnia

    Literatura Catatlin Ghita Ileana Malancioiu

    Muzica Tiberiu Soare Aurel Stroe

    Arte vizuale Alina Popa Ovidiu Maitec

    Artele spectacolului Cristian Nemescu Radu Penciulescu
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Prima: Cristian Nemescu - artele spectacolului
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Omnia: Aurel Stroe - muzica

    Galerie Foto
    Extrase de presa
    Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu


    Literatura Livius Ciocarlie


    Muzica Dumitru Avakian


    Arte vizuale Aurelia Mocanu


    Artele spectacolului Alexandru Dabija






    Nominalizati Opera Prima



    Literatura
  • Vasile Ernu
  • Muzica
  • Irinel Anghel


  • Cosana Nicolae

  • Luiza Borac


  • Livia Rosca

  • Romanian Piano Trio:
    Alexandru Tomescu,
    Horia Mihail,
    Razvan Suma






  • Arte vizuale
  • Andrei Ciubotaru
  • Artele spectacolului
  • Radu Alexandru Nica


  • Gili Mocanu

  • Dorotheea Petre


  • Alexandru Radvan

  • Adrian Stoian





  • Nominalizati
    Opera Omnia



    Literatura
  • Alexandru George
  • Muzica
  • Horia Andreescu


  • Mircea Ivanescu

  • Eduard Tumagian


  • Dumitru Tepeneag

  • Catalin Ilea






  • Arte vizuale
  • Ilie Boca
  • Artele spectacolului
  • George Banu

  • Barbu Brezianu

  • Miriam Raducanu

  • Virgil Preda

  • Victor Rebengiuc





  • Finalisti Opera Prima Opera Omnia

    Literatura Vasile Ernu Mircea Ivanescu

    Muzica Luiza Borac Horia Andreescu

    Arte vizuale Alexandru Radvan Barbu Brezeanu

    Artele spectacolului Radu Alexandru Nica George Banu
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Prima: Alexandru Radvan - arte vizuale
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Omnia: George Banu - artele spectacolului

    Galerie Foto
    Extrase de presa
    Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu


    Literatura Livius Ciocarlie


    Muzica Dumitru Avakian


    Arte vizuale Aurelia Mocanu


    Artele spectacolului Alexandru Dabija






    Nominalizati Opera Prima



    Literatura
  • Adrian Chivu
  • Muzica
  • Laura Buruiana


  • Iulian Costache

  • Cristian Lolea


  • Alexandra Tomita

  • Alexandru Tomescu






  • Arte vizuale
  • Suzana Dan
  • Artele spectacolului
  • Alexandra-Adriana Badea


  • Ciprian Paleologu

  • Anamaria Marinca


  • Tudor Patrascu

  • Adina Pintilie





  • Nominalizati
    Opera Omnia



    Literatura
  • Matei Calinescu
  • Muzica
  • Valentin Gheorghiu


  • Serban Foarta

  • Octavian Nemescu


  • Mircea Horia Simionescu

  • Aurelian Octav Popa






  • Arte vizuale
  • Gheorghe I. Anghel
  • Artele spectacolului
  • Mircea Andreescu

  • Marin Gherasim

  • Costache Babii

  • Teodor Moraru

  • Catalina Buzoianu





  • Finalisti Opera Prima Opera Omnia

    Literatura Iulian Costache Mircea Horia Simionescu

    Muzica Alexandru Tomescu Valentin Gheorghiu

    Arte vizuale Ciprian Paleologu Teodor Moraru

    Artele spectacolului Adina Pintilie Costache Babii
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Prima: Alexandru Tomescu - Muzica
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Omnia: Mircea Horia Simionescu - Literatura

    Galerie Foto
    Extrase de presa

    Calendarul evenimentului
    • 6 iulie - intalnire Juriu, stabilire nominalizati
    • 8 iulie - comunicat de presa: nominalizati - editia 2009
    • 29 septembrie - intalnire Juriu, stabilire finalisti
    • 0 septembrie - comunicat de presa: finalisti - editia 2009
    • 14 octombrie - Clubul Prometheus
    • ora 18.00 - deliberare juriu
    • ora 19.00 - decernare Marile Premii Prometheus - editia 2009
    Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu


    Literatura Livius Ciocarlie


    Muzica Dumitru Avakian


    Arte vizuale Aurelia Mocanu


    Artele spectacolului Alexandru Dabija






    Nominalizati Opera Prima



    Literatura
  • Svetlana Carstean
  • Muzica
  • Remus Azoitei si Eduard Stan


  • Corina Sabau

  • Dana Ciocarlie


  • Simona Sora

  • Mihai Maniceanu






  • Arte vizuale
  • Ciprian Ciuclea
  • Artele spectacolului
  • Alexandru Mazgareanu


  • Nicu Ilfoveanu

  • Gabriel Pintilei


  • Virgil Scripcariu

  • Istvan Teglas





  • Nominalizati
    Opera Omnia



    Literatura
  • Gabriela Adamesteanu
  • Muzica
  • Theodor Grigoriu


  • Nicolae Breban

  • Catalin Ilea


  • Ileana Malancioiu

  • Eduard Tumagian






  • Arte vizuale
  • Florin Ciubotaru
  • Artele spectacolului
  • Florin Mihailescu

  • Gheorghe Iacob

  • Silviu Purcarete

  • Vladimir Zamfirescu

  • Helmut Sturmer





  • Finalisti Opera Prima Opera Omnia

    Literatura Simona Sora Ileana Malancioiu

    Muzica Remus Azoitei si Eduard Stan Catalin Ilea

    Arte vizuale Virgil Scripcariu Florin Ciubotaru

    Artele spectacolului Alexandru Mazgareanu Florin Mihailescu
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Prima: Remus Azoitei si Eduard Stan - Muzica
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Omnia: Ileana Malancioiu - Literatura

    Galerie Foto
    Extrase de presa
    Calendarul evenimentului
    • 05 iulie - intalnire juriu, stabilire lista nominalizati (3 propuneri pentru Opera Omnia + 3 propuneri pentru Opera Prima, pentru fiecare domeniu; total: 24 nominalizati)
    • 12 iulie - comunicat de presa: nominalizati - editia 2010
    • 20 septembrie - stabilire finalisti (cate doi pentru fiecare domeniu, respectiv cate unul pentru fiecare sectiune)
    • 27 septembrie - comunicat de presa: finalisti - editia 2010
    • 6 octombrie - comunicat de presa: invitatie decernarea premiilor - editia 2010
    • 13 octombrie - Clubul Prometheus
      • ora 18.00 - deliberare juriu
      • ora 19.00 - decernare Marile Premii Prometheus - editia 2010
    Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu


    Literatura Eugen Negrici


    Muzica Dan Dediu


    Arte vizuale Ruxandra Demetrescu


    Artele spectacolului Ion Caramitru











    Nominalizati Opera Prima



    Literatura
  • Stoian G. Bogdan
  • Muzica
  • Cristian Lolea


  • Andreea Rasuceanu

  • Irina Muresanu


  • Andrei Terian

  • Tiberiu Soare






  • Arte vizuale
  • Alexandra Croitoru
  • Artele spectacolului
  • Conrad Mihai Mericoffer


  • Adrian Ghenie

  • Crina Semciuc


  • Ciprian Muresan

  • Florin Serban





  • Nominalizati
    Opera Omnia



    Literatura
  • Stefan Agopian
  • Muzica
  • Horia Andreescu


  • Emil Brumaru

  • Valentin Gheorghiu


  • Angela Marinescu

  • Aurelian Octav Popa






  • Arte vizuale
  • Constantin Flondor
  • Artele spectacolului
  • Radu Penciulescu

  • Ion Grigorescu

  • Victor Rebengiuc

  • Peter Jacobi

  • Alexandru Tocilescu





  • Finalisti Opera Prima Opera Omnia

    Literatura Andrei Terian Stefan Agopian

    Muzica Tiberiu Soare Valentin Gheorghiu

    Arte vizuale Adrian Ghenie Ion Grigorescu

    Artele spectacolului Florin Serban Victor Rebengiuc
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Prima: Andrei Terian - (sectiunea literatura)
    Marele Premiu PROMETHEVS pentru Opera Omnia: Victor Rebengiuc - (sectiunea artele spectacolului);

    Galerie Foto
    Extrase de presa
    Calendarul evenimentului
    • 11 iulie - intalnire juriu, stabilire lista nominalizati;
    • 21 septembrie - stabilire finalisti;
    • 19 octombrie (miercuri) - Clubul Prometheus - Piata Natiunile Unite 3-5
      • ora 18.00 - deliberare juriu
      • ora 19.00 - decernare Marile Premii Prometheus - editia 2011
    Membrii juriului Presedinte Andrei Plesu


    Literatura Eugen Negrici


    Muzica Dan Dediu


    Arte vizuale Ruxandra Demetrescu


    Artele spectacolului Ion Caramitru











    Nominalizati Opera Prima



    Literatura
  • Valentina Chirita (Val Chimic)
  • Muzica
  • Sebastian Androne


  • M. Dutescu

  • Valentina Nafornita


  • Anca Hatiegan

  • Mihai Ritivoiu






  • Arte vizuale
  • Michele Bressan
  • Artele spectacolului
  • Marian Crisan


  • Alexandru Niculescu

  • Alexandru Maftei


  • Cristian Raduta

  • David Schwartz





  • Nominalizati
    Opera Omnia



    Literatura
  • Paul Cornea
  • Muzica
  • Cristian Mandeal


  • Mircea Ivanescu

  • Horia Moculescu


  • Ion Pop

  • Stelian Olariu






  • Arte vizuale
  • Sorin Ilfoveanu
  • Artele spectacolului Horatiu Malaele

  • Alma Redlinger

  • Radu Gabrea

  • Vladimir Setran

  • Dragos Buhagiar





  • Finalisti
    Opera Omnia Opera Prima

    Literatura Paul Cornea Valentina Chirita (Val Chimic)

    Muzica Cristian Mandeal Mihai Ritivoiu

    Arte vizuale Sorin Ilfoveanu Alexandru Niculescu

    Artele spectacolului Horatiu Malaele Marian Crisan

    Castigatorii editiei a X-a, 2011:

    Sorin Ilfoveanu (arte vizuale) - Marele Premiu PROMETHEVS - Opera Omnia
    Mihai Ritivoiu (muzica) - Marele Premiu PROMETHEVS - Opera Prima

    Galerie Foto
    Extrase de presa