Intalnirile “Romaniei Literare”

Intalnirile pe teme social-culturale ale “Romaniei lierare” se desfasoara lunar la Clubul PROMETHEVS din Bucuresti (Piata Natiunile Unite 3-5, sector 4, tel.: 33 666 38 / 78), in tot timpul anului, cu exceptia vacantei de vara.
La intalniri participa membrii redactiei, reprezentanti ai societatii civile, ai presei si publicul interesat de temele abordate.

Intalnirile din anul 2002

26 martie – Cultura in presa cotidiana
30 aprilie – Cultura oficiala si oficialitatea culturala
28 mai – Targul de carte – festivism cultural sau cultura?
23 octombrie – Legea Pruteanu
27 noiembrie – Dezghet cu voie de la partid (De la dogmatism la “liberalism” in anii ’60)

Intalnirile din anul 2003

29 ianuarie “Sa se revizuiasca, primesc! Dar sa nu se schimbe nimic” (Despre revizuiri in literatura)
26 februarie – Polemica si pamflet – Etica disputelor literare
26 martie – Promovarea culturii romanesti in strainatate. Cu participarea d-lui Ion Iliescu, Presedintele Romaniei

Intalnirile din anul 2004

28 ianuarie – Despre independenta jurnalistului in campania electorala
03 martie – Literatura romana fara frontiere. Scriitorii din exil
31 martie – Lansare de carte: “Scopul si mijloacele. Eseuri despre ideologie, tiranie, mit” de Vladimir Tismaneanu. Moderatori: Nicolae Manolescu, Dan Pavel, Mircea Cartarescu
27 octombrie – Demonizarea elitelor
24 noiembrie – Discursul politic si realitatea

Intalnirile din anul 2005

02 februarie – Un nou Minister al Culturii? Cu participarea d-nei Mona Musca, Ministrul Culturii si Cultelor
02 martie – Despre soarta bibliotecilor
30 martie – O seara Cornel Chiriac: 30 de ani de la moarte. In colaborare cu Radio Europa Libera. Cu participarea: Emil Hurezeanu, Johnny Raducanu, Harry Tavitian, H.R. Patapievici si Florian Pittis
04 mai – Cum promovam cultura romaneasca peste hotare? Eveniment organizat in colaborare cu Presedintia Romaniei, Ministerul Culturii si Cultelor si Institutul Cultural Roman.

Intalnirile din anul 2006

01 noiembrie – De ce nu sunt scriitorii VIP-uri?

Intalnirile din anul 2007

11 aprilie – Dramele Bucurestiului istoric. Monumente arhitectonice in pericol
24 octombrie – Drepturile de autor. Ce se intampla cu editarea clasicilor?